Pravdy a mýty o podprsenkách

Podprsenka je vynález začátku dvacátého století. Dříve se nosily pouze těsné korzety, které ženám deformovaly postavu a znemožňovaly jim normálně dýchat. Mary Phelps Jacobsová stojí za vynálezem klasické podprsenky. Nechtěla jít na ples v protivném korzetu a tak si ušila ze dvou kapesníků a stuhy první podprsenku. Svůj model následně vylepšovala a prodávala kamarádkám. Převrat začal ve chvíli, kdy práva na výrobu podprsenky prodala společnosti Warner Brothers. Začátek podprsenek měl přeci jen malý problém – prsa příliš nepodpíraly a opticky je ještě zmenšovaly. Čas sice mnohé změnil, ale i tak panuje kolem podprsenek mnoho mýtů.

Měření obvodu

(mýtus – co naměřím, to platí aneb měřím volně, ať je mi pohodlná )

Základem výběru perfektně padnoucí podprsenky je dobré měření, které provádíme na dvou místech.

jak-zmerit-velikost-podprsenky-pres-prsa  jak-spravne-merit-velikost-podprsenky-1-pod-prsy

1. Měření pod prsy – zde se nejčastěji chybuje. Hodně žen si myslí, že má větší obvod a menší košíček. Opak bývá pravdou. Vzniká to tím, že si měří obvod pod prsy příliš na volno. Potom v podprsence chodí, tíha prsou košíčky táhne dolů a zádíčka se vysouvají nahoru. Funkce a zátěž se přenáší příliš na ramínka a trapézy. Tím mohou vznikat bolesti hlavy a jiné problémy. Naše rada-  měření pod prsy provádějte opravdu pod prsy, ne až na žebrech, když tak si poprsí přizvedněte. Měříme při výdechu a napevno. Podprsenku pak zapínejte  na poslední háček, protože každý obvod časem trošku povolí a je potřeba mít možnost stále kam dotahovat, aby byl obvod  pevný. V opačném případě bude váha prsou přenesena na ramínka, záda se budou sunout nahoru a prsa budou naopak padat dolů. Podprsenka by měla sedět na místě , časté upravování a popotahování je přeci otrava.

2. Měření přes prsa – pro získání správné míry je dobré měřit v mírně vyztužené podprsence, nikdy ne bez ní. Je lepší mít košíček o trochu větší – v období menstruace mají prsa tendenci se trošku zvětšit, tak ať vám je podprsenka pohodlná po celou dobu nošení.

Na moje prsa nic nemají

(mýtus – prodává se jen velikost obvodu 75–85)

Co platilo dříve, neplatí dnes. Tak nejlépe vystihneme změnu, která se u výrobců podprsenek odehrála za poslední léta. V běžném sortimentu už jsou podprsenky od obvodu 60 do 115 a košíčků A–O. U nás naleznete podprsenky například značky Leillieve, Lormar, Pierre Cardin, Sí e Lei… které jsou určeny pro menší prsa, nebo naopak pro větší prsa jsou značky Parfait , Panache, LingaDore, Fantasy a Curvy Kate.

Moje velikost nemá na výběr

(mýtus – malá prsa musí mít push-up, velká prsa se musí spokojit s nevzhlednou podprsenkou)

Všechny velikosti mají na výběr. U menšího poprsí nemusí být nutně push-up, vyzkoušejte podprsenku ve správné velikosti a uvidíte, že i ona vám prsa nadzvedne a nebudete muset nosit celý den na prsou vycpávky. Pokud jste naopak majitelkou většího poprsí i tady už výrobci na vás myslí a připravili pro vás celou škálu podprsenek co do tvarů tak i barev a různých materiálů.

Moje velikost je jasná

(mýtus – mám velikost 95 B, budu si kupovat jen tuto velikost)

Tím, že je výrobců už celá řada, tak ne vždy jsou podprsenky jedné velikosti, stejně veliké od všech výrobců. Dochází tam k odchylkám, hlavně co se týká košíčků. Proto doporučujeme překontrolovat značku podprsenky a jejich velikostní řadu, aby vám podprsenka dobře seděla.

Sportovní podprsenka

(mýtus – na sport si vezmu nějakou starší podprsenku, stejně se budu potit)

podprsenky

Říká se, že sport bolí. Možná, že kdysi dávno vzniklo toto spojení díky ženám a jejích poprsí. Pánové ani netuší co to je, když prsa, díky sportovnímu výkonu, začnou poskakovat sem a tam někdy i o 20 cm, což způsobuje nejen nepohodlí, ale i bolest. Pokud prsa nemají dostatečnou podporu, můžete si velmi vážně poškodit prsní vazy a docílit tím ochabnutí celého poprsí. Tady doporučíme sportovní podprsenku Panache, která prsa nestlačuje, oddělí je hezky od sebe a až o 83 % zmenší pohyblivost prsou ve všech směrech. Velikost je od 65–90 a košíček B–O. Materiál je prodyšný, je ve variantě s kosticí zapracovanou pro pohodlí v gelovém pouzdře i bezkosticové. Sportovní podprsenky je též důležité vybírat podle druhu sportu, který upřednostňujeme. Podle toho vybíráme také míru podpory, kterou podprsenka prsa drží. Velkou podporu potřebujete např. na trampolíny, běh a divočejší druhy sportů.

Péče o spodní prádlo

péče o podprsenky(mýtus – podprsenku hodím do pračky)

Úkolů je moc, času málo. Kdo by to neznal. Ale pokud ušetříte pár minut a věnujete ho na kvalitní údržbu podprsenky, za čas se vám to bohatě vrátí. Nejlepší volba je ji prát v ruce s šetrným pracím práškem nebo i jemným šampónem. Pokud zvolíte pračku, tak doporučujeme jen na 30 °C a šetrný program bez ždímání. Vhodný je prací sáček, do kterého podprsenku vložíte a zabráníte tak případnému zachycení kostice v bubnu. Nebo barevná koule na praní Bra Maid. Koule na praní Bra Maid je patentovaný set na praní spodního prádla. Obsahem balení je prací koule, sáček na praní a malý míček. Prací koule je vhodná především na praní podprsenek, ale i kalhotek, plavek či punčochového zboží. Do prací koule vložíte podprsenku, háčky zapnete a dovnitř košíčků vložíte malý míček. Kouli poté zavřete a vložíte do pračky. Ždímání, sušička a žehlička je pro podprsenku zakázaná zóna.

RADY A TIPY

Proč nakupovat na eshopu Fantasy Italia – www.vip-pradlo.cz?

  • v klidu a pohodlí si můžete zboží prohlédnout a vybrat
  • nabízí velký výběr velikostí, střihů, značek na jednom místě
  • máte k dispozici kvalitní servis a odborné poradenství, v poradně rádi zodpoví vaše dotazy
  • většina zboží je skladem s dodací lhůtou do 2 pracovních dnů
  • perfektní střihy, kvalitní materiály, klasické modely i módní novinky v široké velikostní škále
  • jistota vrácení peněz

A pokud by jste si ani teď nevěděla rady, zavolejte nebo napište do poradny vip-pradlo.cz. Rádi vám s výběrem pomůžou. Je možné zaslat i své foto v podprsence, kterou již nosíte. Může to být nápomocné hlavně v určení správného střihu.