Mnoho lidí si myslí, že to není vůbec nutné. Proč je máchat a prát, když jsou vlastně často namočené ve vodě? Opak je pravdou. Když do plavek investujeme, chceme také, aby si zachovaly co nejdéle svou elasticitu, a tím i formu a zářivost svých barev. Ochrana plavek přitom není složitá ani časově náročná. Dodržování následujících pokynů může výrazně prodloužit životnost Vašich plavek.
Ošetření: Při koupání a opalování používáme opalovací kosmetiku. Ta obsahuje různé látky, které při spojení s vodou mořskou i chlorovanou či silným potem mohou poškodit elastická vlákna plavek. Následkem bývají vybledlé barvy a povolená elastická vlákna. Proto plavky neponechávejte delší dobu v neprodyšném obalu. Po použití je co nejdříve ručně promněte v umyvadle s mydlinkovou vodou teploty okolo 30 stupňů Celsia, poté je vymáchejte v čisté studené vodě.
Mechanické poškození: Prvním kamenem úrazu bývá poškození plavek mechanickým působením — posedávání na betonu, kamenech či okrajích bazénů, dále poškození hladké látky plavek šperky či ostrými nehty při jejich oblékání. Pozor na tobogány!
Plavky ždímejte tak, aby nedošlo ke kroucení a poškození kostic, vodu tlakem prstů jemně vymačkejte. Následně plavky rozložte k proschnutí — ne na prudkém slunci, ani nepoužívejte sušičku prádla, nežehlete. Aby se plavky zbavily také hrubších nečistot, můžete je párkrát za sezónu vyprat v pračce, a to na 30 stupňů Celsia (program na jemné praní). Ale nesmíte zapomenout použít sáček na praní prádla, aby nedošlo k polámání kostic nebo prolomení košíčků.
Skladování: U bezešvých plavkových podprsenek dávejte pozor, aby nedošlo k prolomení košíčků. Košíčky při přepravě či domácím uskladnění nemačkejte, neskládejte do sebe, nezatěžujte jiným prádlem ani předměty. Jakmile se košíček „zkrabatí“, je narušena vnitřní výztuž a takové poškození již nejde odstranit.